ЗАЯВА КАРПАТСЬКОЇ СІЧІ З ПРИВОДУ ОСТАННІХ ПОДІЙ НА ЗАКАРПАТТІ


За останні кілька днів український інформаційний простір сколихнули три події, що мали місце в нашому регіоні: 

- обшуки в керівника Партії угорців України Василя Брензовича та деяких структурах, з ним пов’язаних;
- виконання гімну Угорщини депутатами Сюртівської ОТГ;
- погрози угорцям клоуна в камуфляжі, який намагався видати себе за бійця Правого сектору.

Вважаємо за необхідне прокоментувати кожну з цих подій окремо.

Василь Брензович – суперечлива особистість, колишній народний депутат України від БПП і головний розпорядник угорських коштів на Закарпатті. Він має хороші зв’язки з офіційним Будапештом, що дозволило йому встановити майже монопольний контроль над фінансовими потоками, які йдуть з Угорщини в Україну (через благодійні фонди, грантові програми і т.д.). Використання та розподіл цих потоків Брензовичем викликає багато питань у самих закарпатських угорців. Наприклад, всі ми пам’ятаємо підпал будівлі Товариства угорської культури в Ужгороді в 2018 році, за який цьогоріч в Польщі було засуджено трьох поляків (https://zaxid.net/troh_polyakiv_zasudili_za_pidpal) . Так от, після підпалу для Товариства було придбано іншу будівлю за завищеною в десять разів ціною. Брензович примудрився купити приміщення вартістю 300 тисяч доларів за 3 мільйона. Куди ділися 2,7 мільйони доларів? Кому був вигідним підпал? Питання риторичні. Трохи детальніше про діяльність формального лідера закарпатських угорців можна почитати за посиланням: https://zakarpattya.net.ua/News/194053-Miliony-dolariv-dlia-uhortsiv-Brenzovycha-DOKUMENTY.

З огляду на вищевикладене саме по собі проведення обшуків у пана Брензовича не є чимось екстраординарним або актом, спрямованим проти угорської національної меншини. За наявною у нас інформацією слідчі дії СБУ проводяться не тільки і не стільки з приводу загроз національній безпеці, як у зв’язку з економічними злочинами (ведення подвійної бухгалтерії благодійними фондами, організація схеми по відмиванню грошей через фіктивні договори підряду і т.д.). Втім, час для оперативно-слідчої активності по провадженню, яке тягнеться вже два роки, в СБУ вибрали досить дивний. Справа в тому, що саме зараз йде активна боротьба за владу та вплив у Закарпатській обласній раді. Нагадуємо, що в рамках реформи децентралізації в недалекому майбутньому мають бути ліквідовані обласні адміністрації, а їх повноваження перейти виконавчим органам обласних рад. Після місцевих виборів в Закарпатській обласній раді мандати між двома групами впливу розподілилися майже порівну: Рідне Закарпаття, Слуга Народу, Європейська солідарність – 29 мандатів; Команда Андрія Балоги, БЮТ, ОПЗЖ, За майбутнє – 27 мандатів. За таких умов фракція Партії угорців України з 8 людей є «золотою». Від її рішення підтримати ту чи іншу сторону залежить, хто керуватиме Закарпаттям наступні 5 років. Достеменно відомо, що на голову Закарпатської облради мітив діючий голова Закарпатської ОДА, колишній генерал СБУ, член ЗеКоманди Петров. Якщо розглядати обшуки в Брензовича в існуючому політичному контексті, то вони можуть мати дві взаємовиключні альтернативні мети:
1) примусити Партію угорців співпрацювати з Петровим;
2) підставити Петрова як представника діючої влади й особу, пов’язану з СБУ, та унеможливити його діалог з угорцями.

Правду ми дізнаємося лише через певний час, але використання правоохоронних органів у політичних цілях в Україні давно стало буденністю. Оцінку діяльності Брензовича й пов’язаних з ним організацій із точки зору загрози національній безпеці має надати слідство та суд.

Тепер щодо хору депутатів Сюртівської ОТГ. Ми вважаємо їх вчинок некоректним і закликаємо представників угорської нацменшини утриматися від подібних провокативних дій в майбутньому. Але ми не розділяємо істеричні намагання деяких українців повісити на всіх угорців Закарпаття клеймо зрадників та сепаратистів. Ми бачимо, як ситуація штучно підігрівається зацікавленими сторонами. Багато ЗМІ, щоб підлити масла у вогонь, говорять, що гімн Угорщини був виконаний замість державного гімну, що не відповідає дійсності. Першим був виконаний саме гімн України.

Людожерська карикатурна промова з погрозами дітям блазня в камуфляжі, який намагався видати себе за бійця Правого сектора, – чиясь свідома провокація, зроблена з метою загострення конфлікту. Керівництво ПС уже повідомило, що їхня організація не має до цього жодного стосунку (https://www.facebook.com/partyrightsector/posts/3524432797676437).

Що ми маємо у підсумку? Рівняння з багатьма невідомими, яке неможливо вирішити на даному етапі. Ми звикли думати власними головами, не грати в чужі ігри, не приймати поспішних рішень, тому поки утримаємось від кінцевих оцінок ситуації, що склалася, та дочекаємося ширшого спектру інформації.

При цьому зазначаємо:

Карпатська Січ - пан’європейський, але націоналістичний рух. Ми проти будь-яких шовіністичних проявів між європейськими націями, але першочергове значення для нас мають інтереси, суверенітет, національна безпека, територіальна цілісність України та благополуччя нашого народу. На будь-які прояви РЕАЛЬНОГО сепаратизму на Закарпатті ми будемо жорстко реагувати, але ми не збираємось бути пішаками в чужих політичних іграх.


Переглядів: 743 Середа, 02 грудня 2020 20:49


+38(098)913-79-52
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.